بازیگران ؛ بازیگر بمانند بهتر است!

بازیگران ؛ بازیگر بمانند بهتر است!

حسین سلطان محمدی معتقد است بعضی از بازیگرانی که بدون هیچ تخصص و توانایی وارد عرصه کارگردانی می شوند اگر همان بازیگر بمانند بهتر است، تازه اگر بازیگر خوبی هم بوده باشند.

چهارشنبه 28 فروردین 1398 ساعت 13:2

حسین سلطان‌محمدی، منتقد سینما و تلویزیون، در گفتگو با خبرنگار برنا درمورد ورود بازیگران به عرصه کارگردانی گفت: بازیگران اگر از لحاظ تخصص و حرفه‌ای این توانایی را دارند حضورشان در کارگردانی هیچ اشکالی ندارد. کسی نمی‌تواند بگوید این بازیگر چون در حوزه دیگر کار می‌کرده الان نمی‌تواند وارد این هنر شود. اما اگر کسی بدون توانایی و تخصص کاری انجام دهد که خروجی خوبی نداشته باشد بهتر است همان در بازیگری بماند.

وی ادامه داد: این ماجرا شبیه فوتبال است. بازیکنان فوتبال زمانی که وارد این ورزش می‌شوند دوره‌های لازم و تخصصی را می‌گذرانند. سپس وارد تیم های لیگ 4، 3، 2 و 1 می شوند. یعنی کارشان را از تیم‌های دسته‌های پایین‌تر شروع می‌کنند تا آب دیده شوند و تجربه بالایی به دست بیاورند. مشکل سینما و تلویزیون ما این است که چون بازیگران بازی کردند و مورد هدایت کارگردان‌های مختلفی بودند و هر آنچه را که در ساخت یک فیلم مطرح است را دیدند باعث می‌شود بدون اینکه دانش آکادمیک بگذرانند و پله پله شروع کنند یک دفعه از بازیگری به کارگردانی فیلم بلند سردر بیاورند. افرادی مثل رضا عطاران، مهران مدیری از افراد موفقی هستند که خودشان را با ساخت فیلم کوتاه، سریال و.. محک زدند و به تدریج وارد سینما و ساخت فیلم بلند شدند. امروزه مانند این افراد در هنر کم می‌بینیم.

سلطان‌محمدی تاکید کرد باید یک سازوکار و معیاری مشخص شود تا افراد بتوانند وارد عرصه کارگردانی شوند. او در همین خصوص توضیح داد: ارشاد یا صنفی که می‌خواهد مجوز ساخت اثری را صادر کند باید از طرف مقابل روزمه کاری بخواهد، از او بپرسد چند فیلم کوتاه با چه کیفیتی ساخته است، سرمایه از کجا آورده و... اما متاسفانه در تلویزیون و سینمای ما اینگونه نیست. عمده دوستان به فکر این هستند رابطه پیدا کنند. برای مثال چندین سال است در تیتراژ سریال‌ها نام مسئول برق را یک اسم تکراری می‌بینیم. این یک مثال کوچک است که خودش نشان می‌دهد بقیه عوامل چه جوری انتخاب می‌شوند. وقتی اکثر بازیگران فیلم‌ها در مهمونی‌ها انتخاب می‌شوند یعنی تخصص اصلا مهم نیست و اینگونه می شود که طی یک‌سال یک‌سری از بازیگران روی کار می آیند و دیده می شوند.

سلطان‌محمدی با اشاره به تازه‌ترین ساخته سعید آقاخانی گفت: هر بازیگری که می‌خواهد وارد کارگردانی شود باید حساب و کتاب درستی در نظر گیرد. برای مثال سعید آقاخانی که سریال نوروزی «نون.خ» را امسال بازی و کارگردانی کرد دچار ضعف‌های بسیاری بود. در سریال، ابهام‌های زیادی وجود داشت که ما در سریال پایتخت نمونه آن را نمی‌دیدیم. در تمام طول داستان این سریال سوال‌های زیادی برای مخاطب ایجاد می‌شد که تا پایان داستان هم حل نشد. احتمالا به همین دلیل هم است آقاخانی تصمیم گرفت فصل دوم آن را نیر بسازد.

این منتقد در پایان با اشاره به نقش موثر تهیه‌کنندگان در حمایت از کارگردانان تازه وارد بیان داشت: تهیه‌کننده در تبدیل یک بازیگر به کارگردان خوب نقش موثری دارد. اگر تهیه‌کننده شناخت بالایی داشته باشد می‌تواند کارگردان خوب که این هنر در وجودش است را شناسایی و انتخاب کند، ضعف‌های آن را برطرف کند، عوامل دقیق و درستی را سرکار بیاورد، از لحاظ بودجه و مدیریت تولید؛ خوب عمل می‌کند و مجموعه را به نظم برساند.

ثبت نظر

ارسال