پوشیدن کفش آهنی برای تئاتر کار کردن/ محصور در سبک‌ها نیستم

پوشیدن کفش آهنی برای تئاتر کار کردن/ محصور در سبک‌ها نیستم

کارگردان نمایش «چشم مرکب» که قرار است از دوشنبه ۲۵ شهریور در تماشاخانه سپند روی صحنه برود، تأکید کرد که در شرایط فعلی باید از کفش آهنی برای تئاتر کار کردن استفاده کرد.

دوشنبه 25 شهریور 1398 ساعت 13:33

کمال جعفری نویسنده و کارگردان نمایش «چشم مرکب» که قرار است از ساعت ۱۷ امروز دوشنبه ۲۵ شهریور در سالن شماره ۲ تماشاخانه «سپند» روی صحنه برود، درباره این تجربه خود در زمینه کارگردانی به خبرنگار مهر گفت: پیش از این کارهایی دانشجویی را در سطوح دانشگاهی اجرا کرده بودم و در مقام نویسنده آثارم توسط کارگردان‌های مختلف اجرا شده بود ولی نمایش «چشم مرکب» اولین تجربه کارگردانی‌ام به لحاظ اجرای عمومی است.

وی درباره موضوع «چشم مرکب» توضیح داد: این نمایش کاری روانشناختی و تحلیلی است و ما فضای ذهنی شخصیت اصلی‌مان را نمایش داده‌ایم و از دیدگاه او به دنیا نگاه می‌کنیم.

جعفری درباره فضا و شیوه اجرای این اثر نمایشی، اظهار کرد: نمایش تلفیقی بین سوررئال، رئال و گروتسک است ولی به لحاظ جنس بازی‌ها و شیوه اجرا رئال است. به طور کلی نمی‌توانم برای نمایش «چشم مرکب» ژانر خاصی را نام ببرم زیرا سعی کردم چیزی را که به نظرم درست است، اجرا کنم؛ سعی نکردم خود را در حصار سبک‌ها قرار دهم.

این هنرمند جوان تئاتر با اشاره به حضور سامان سالاری، حامد نابشکی و تیما تقی‌زاده به عنوان بازیگران نمایش «چشم مرکب»، افزود: پیش از این نمایش را در جشنواره تئاتر ثمر اجرا کرده بودیم که به عنوان کار برگزیده اول جشنواره شناخته شد.

کارگردان نمایش «چشم مرکب» درباره شرایط موجود تولید و اجرای تئاتر برای جوانان، تأکید کرد: شرایط برای جوانان فوق‌العاده سخت است و باید کفش آهنی برای تولید و اجرای تئاتر استفاده کرد. خیلی سخت است که بدون وجود حمایت کاری را به سرانجام رساند.

جعفری در پایان سخنان خود تصریح کرد: برای اینکه محتاج نان شب نباشم، چهار سال از تئاتر دور ماندم و به کار دیگری مشغول شدم زیرا به لحاظ اقتصادی نمی‌توان روی تئاتر حساب کرد.

عکس کنار خبر از سارا ثقفی است.

کد خبر 4719836
فریبرز دارایی

ثبت نظر

ارسال