در افتتاحیه جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیون چه گذشت؟

در افتتاحیه جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیون چه گذشت؟

معاون امور استان‌های صداوسیما گفت: درصدد هستیم از طریق جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی و هم‌افزایی ظرفیت‌ها، بتوانیم بازار بزرگی را در منطقه و جهان به دست آوریم.

چهارشنبه 19 تیر 1398 ساعت 0:2

به نقل از ستاد خبری دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیونی ایران، دکتر علی دارابی در آیین افتتاحیه دومین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی و نخستین دوره برنامه‌های عروسکی تلویزیونی ایران که سه‌شنبه عصر در کرمانشاه برگزار شد اظهار کرد: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر با ۱۵۰ شبکه رادیو و تلویزیونی به بیش از ۳۵ زبان فراملی، اقدام به تولید و پخش برنامه‌های مختلفی می‌کند و در این بین سهم استان‌ها ۸۰ شبکه رادیویی و تلویزیونی است.

وی افزود: این شبکه‌ها در هر استان در خدمت فرهنگ، هنر، توسعه پایدار و مردم آن سرزمین هستند.

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه مراکز استانی وظیفه دارند اولویت‌های ۱۰‌گانه‌ای را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند، گفت: از جمله اولویت‌ها این است که پیوست‌های فرهنگی ـ هنری مبتنی بر حوزه رسانه‌ای توسعه پایدار هر استان را با کمک مسئولان امر تدوین و اجرا کنند، زبان مردم باشند و پرسشگر، ناظر و چشم و گوش مردم در برابر مسئولان باشند، حامی و همراه مسئولان در انعکاس خدمات و عملکرد آن‌ها باشند، در نقش مشاوری امین برای مسئولان در نقد مشفقانه و ناصحانه برای برطرف کردن نواقص کارها از عهده برآیند، در معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان تلاش کنند و در جذب توریسم، گردشگر، جلب سرمایه‌گذاری و مشارکت آنان در امر توسعه و پیشرفت استان کمک بایسته‌ای داشته باشند.

وی ادامه داد: اولویت دیگر این است که شبکه‌های استانی باید زبان، لهجه، گویش، نژاد، مذهب، آداب و رسوم، پاره فرهنگ های هر استان را در خدمت اتحاد و وحدت ملی بخدمت بگیرند و در پویایی و مانایی فرهنگ کهن و با سابقه این سرزمین تلاش کنند.

دارابی با بیان اینکه مراکز استانی صدا و سیما باید فرصتی برای شناسایی و کشف استعدادهای جوان در عرصه فرهنگی هنری فراهم سازند، خاطرنشان کرد: ایجاد رقابت سالم و سازنده میان هنرمندان بومی برای تولیدات فاخر، پیشگامی در عدالت رسانه‌ای، همراهی با مردم در شادی‌ها، غم‌ها و بحران‌ها و اطلاع‌رسانی، آموزش، پر کردن اوقات فراغت و اهتمام برای افزایش سواد رسانه‌ای، از دیگر اولویت‌ها و سیاست‌های برنامه‌ای صدا و سیمای مراکز به شمار می‌روند.

معاون امور استان‌های صداوسیما در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیونی ایران در استان کرمانشاه پرداخت و گفت: کرمانشاه در دو سال اخیر در معرض زلزله و سیل بوده و خرابی‌ها و ویرانی‌های زیادی توسط مردم این دیار تحمل شده است؛ از مهم‌ترین اقدامات مسئولان ارشد کشور و استان این بوده و هست که چهره شاد و نشاط به استان دمیده شود، به خصوص کودکان و نوجوانان که در این بلایای دچار بحران‌های روحی و عاطفی شده‌اند در اولویت برای تبسم، خنده و نشاط هستند.

وی ادامه داد: این جشنواره به کمک مردم و مسئولان آمده تا به سهم خود بتواند بخشی از آلام و آسیب‌ها را کاهش دهد و با ظرفیت‌هایی که ایجاد می‌کند از جمله راه‌اندازی هفته فرهنگی- هنری استان، برنامه‌سازان محبوب کودک و نوجوان بتوانند در شهرها و شهرستان‌ها و مناطق زلزله‌زده با اجرای برنامه‌های شاد، ساعات و اوقات خوشی را برای کودکان این سرزمین فراهم کنند.

دارابی با اشاره به اینکه جشنواره پویانمایی فرصتی برای معرفی و بازنمایی استان و ظرفیت‌های آن است خاطرنشان کرد: این رویداد مهم، شناسامه فرهنگی و هنری برای هر استان ایجاد می‌کند، امکان دیدار چهره به چهره هنرمندان با مردم را فراهم می‌سازد و از همه مهم‌تر آنکه شرکت‌کنندگان در جشنواره مُبلغ و معرف کرمانشاه و مردم مهربان، نوعدوست و سلحشور آن و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آن به وسعت ایران می‌شوند.

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما اضافه کرد: دستاوردهای مهمی که برپایی رخدادهای فرهنگی ـ هنری مثل جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی برای استان میزبان دارد، در افزایش وحدت و همبستگی مردم و مسئولان و ارتقاء دانش و آگاهی آنان در عرصه فرهنگ و هنر تاثیر بسزایی خواهد داشت همچنین به توسعه زیرساخت‌ها، عمران و توسعه استان و بالاخص رسانه استان کمک شایانی دارد.

وی در ادامه اولویت‌های صدا و سیمای مراکز در حوزه پویانمایی (انیمیشن) و برنامه‌های عروسکی را مورد توجه قرار داد و گفت: پویانمایی و برنامه‌های عروسکی دو حوزه از هنر و صنعت هستند که هم بازار گسترده‌ای برای اشتغال‌زایی و درآمدزایی دارند و هم عرصه‌ای بزرگ برای کارهای فرهنگی، تعلیم و تربیت محسوب می‌شوند.
دارابی با بیان اینکه مخاطبان و جامعه هدف برنامه‌های عروسکی و پویانمایی طیف وسیعی از اقشار سنی هستند تصریح کرد: از بزرگسالان تا خردسالان، همگی پای اینگونه برنامه‌ها می‌نشیند اگرچه خردسالان، کودکان و نوجوانان و جوانان را باید مخاطبان اصلی آن برشمرد.
معاون امور استان‌های رسانه ملی تاکید کرد: بخش خصوصی و غیر دولتی کارها و خدماتی در خور تقدیر در این حوزه انجام داده است البته صدا و سیما هم گام‌های بزرگی در حوزه پویانمایی و عروسکی برداشته اما همه اینها با آن قله و هدفی که باید مدیران برسیم فاصله بس زیاد و معناداری دارد.

وی با بیان اینکه جشنواره تلاش می‌کند کارگاهی بزرگ برای آموزش و انتقال تجربه میان هنرمندان و برنامه‌سازان باشد افزود: درصدد هستیم از طریق این جشنواره و هم‌افزایی ظرفیت‌ها، بتوانیم بازار بزرگی را در منطقه و جهان به دست آوریم.

***

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کرمانشاه گفت: جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی موجب رونق فرهنگ، هنر و تولید و ایجاد جو شادی و امید در این استان خواهد شد.

افشین امیری در آیین افتتاحیه این جشنواره اظهار کرد: کرمانشاه شاهراه ارتباطی عتبات عالیات است و این همجواری نورانی برای مردمان مهمان‌نواز این دیار، مایه افتخار است.

وی افزود: جنگ هشت ساله در کرمانشاه شروع شد و در همین استان به پایان رسید؛ کرمانشاه هزاران شهید را در دوران انقلاب، دفاع مقدس و اخیرا در دفاع از حرم زینبی تقدیم اسلام و ایران کرده و این مسئله را برگ زرین دیگری در تاریخ پر افتخار خود می‌داند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کرمانشاه با بیان اینکه جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی موجب ایجاد شور و نشاط در استان کرمانشاه می‌شود گفت: ایجاد فرصتی برای معرفی ۴ هزار جاذبه تاریخی و گردشگری که به ثبت ملی و جهانی رسیده‌اند از دیگر دستاوردهای این جشنواره محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: این جشنواره زمینه ظهور و بروز استعدادهای هنر انیمیشن در عرصه‌های گوناگون را به وجود می‌آورد آن هم در سالی که رهبر معظم انقلاب آن را به نام رونق تولید نامگذاری کرده‌اند و لازم است همه نهادها و دستگاه‌ها در مسیر اشتغال‌زایی و افزایش تولید ملی گام بردارند.
امیری با اشاره به برپایی هفته فرهنگی و هنری کرمانشاه در طول برگزاری جشنواره عنوان کرد: مردم کرمانشاه به ویژه در برخی شهرها رنج و آلام زیادی را تحمل کرده‌اند بنابراین برپایی این هفته و حضور گروه‌های هنری و نمایشی در ۶ شهر استان، می‌تواند شادی و نشاط را برای آنها به ارمغان بیاورد.


مدیرکل صدا و سیمای مرکز کرمانشاه خاطرنشان کرد: اضافه شدن بخش عروسکی به جشنواره پویانمایی، موجب رونق تولیدات ویژه گروه سنی کودک و نوجوان خواهد شد و زمینه ارتقا کمی و کیفی آثار این حوزه را به وجود می‌آورد.

وی با بیان اینکه رویکرد این جشنواره و دست‌اندرکاران برگزاری آن، افزایش امید و نشاط در بین اقشار مختلف مردم است، گفت: یکی از مهمترین سیاست‌های نظام اسلامی، تلاش مسئولان برای امیدبخشی به مردم از طریق اجرای برنامه‌های موثر در راستای توسعه پایدار در استان‌های مختلف کشور است.

امیری افزود: امیدواریم برگزاری موفق جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیونی ایران بتواند آزمون شایسته‌ای برای برگزاری جشنواره بین‌المللی بوم‌گردی در سال ۲۰۲۰ در استان کرمانشاه باشد.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز کرمانشاه در پایان ضمن تشکر از ریاست رسانه ملی و معاونت امور استان‌های صدا و سیما گفت: همه تمهیدات اندیشیده شده تا مهمانان جشنواره برای همیشه خاطره‌ای خوش از کرمانشاه داشته باشند.
 

***

از خانواده جمعی از شهدای استان کرمانشاه در آیین افتتاحیه دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیونی ایران تجلیل شد.

در آیین افتتاحیه این جشنواره که سه‌شنبه عصر در سالن انتظار کرمانشاه برگزار شد، با حضور معاون امور استان‌های رسانه ملی و دیگر مهمانان حاضر در مراسم، از خانواده برخی از شهدای شاخص و پیشگامان انقلاب اسلامی در این استان تجلیل شد.
بر این اساس با اهدای لوح، از خانواده شهیدان حسن ادبیان، نجیب پیران ویسه، شهید مدافع حرم شاهرخ دایی‌پور، فوزیه شیردل و سردار جانباز سرافراز اسیابانی تجلیل به عمل آمد.

در آیین افتتاحیه این جشنواره که سه‌شنبه عصر در سالن انتظار کرمانشاه برگزار شد، همچنین با حضور دکتر دارابی معاون امور استان‌های رسانه ملی و دیگر مهمانان حاضر در مراسم، از مدیران کل سابق این مرکز تجلیل شد.
خانواده مرحوم هادی شریفی مدیرکل اسبق صدا و سیمای مرکز کرمانشاه و نیز حبیب‌الله مازندرانی و رضا رحیمی مدیران کل سابق این مرکز، افرادی بودند که در این بخش از آنها تقدیر صورت گرفت.

***

استاندار کرمانشاه گفت: برپایی جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی، موجب اثرگذاری مثبت بر هنر و اقتصاد استان خواهد شد.

هوشنگ بازوند در آیین افتتاحیه این جشنواره که در سالن انتظار کرمانشاه برگزار شد اظهار کرد: صنعت پویانمایی دارای آثار فرهنگی و هنری و اجتماعی بسیاری در ایران و جهان است.
وی افزود: یکی از مهمترین اهداف استانداری کرمانشاه در میزبانی جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی که با عنایت ویژه ریاست سازمان و معاونت امور استان‌های صدا و سیما همراه بود، همین اثرگذاری است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه اثرگذاری بر اقتصاد و فرهنگ کرمانشاه، یکی دیگر از دستاوردهای جشنواره حاضر محسوب می‌شود، گفت: این استان طی دو سال اخیر بحران‌های طبیعی زیادی را تحمل کرد، از جمله زلزله سهمگین با چند صد پس لرزه و نیز سیل فروردین سال جاری که موجب درد و رنج مردم شد ولی این جشنواره می‌تواند کام مردم را شیرین کند و موجب امیدآفرینی در کرمانشاه شود.

وی ادامه داد: مردم فهیم کرمانشاه در کنار مسئولان سعی کرده‌اند فرمایش گرانقدر رهبر معظم انقلاب را در بازدیدی که از مناطق زلزله‌زده داشتند و فرمودند از زلزله و تهدید یک فرصت برای استان بسازید را جامه عمل بپوشانند.

بازوند با اشاره به ساخت هزاران واحد مسکونی و تجاری در دوران بعد از انقلاب و تحمل کمترین خسارت ناشی از سیل را از جمله این تلاش‌ها و آمادگی‌ها دانست و تصریح کرد: سیل در این استان با دبی ۱۷۰۰ متر مکعب در برخی روزها، به خوبی مدیریت شد.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: بیشترین بهره‌مندی از حمایت‌های دولتی با عنایت ویژه هیئت دولت، از دیگر مصادیق این فرصت‌سازی توسط مسئولان و مردم کرمانشاه به شمار می‌رود به طوری که ۵ هزار میلیارد تومان صرف بازسازی استان شد.

وی گفت: در کنار حمایت روسای قوا و همه اعضای هیئت دولت و نیز نیروهای مسلح، نماینده ولی فقیه در استان و نمایندگان مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، شاهد اقدامات خلاقانه صدا و سیما در سطح ملی و استانی در هنگامه بروز زلزله و سیل بودیم و برنامه‌های موثری را در راستای آمادگی بیشتر مردم و آرامش‌بخشی به جامعه تدارک دیدند.

بازوند ضمن تشکر از همه گویندگان، گزارشگران، برنامه‌سازان و مدیران رسانه استانی خاطرنشان کرد: کرمانشاه یکی از زیباترین استان‌های ایران و سینه ستبر کشور به شمار می‌رود و اگر قرار باشد به درستی این استان را معرفی کنیم، باید مصادیق آن را تبیین کنیم.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال