سریالی برای حمایت از میراث فرهنگی

سریالی برای حمایت از میراث فرهنگی

تهیه‌کننده سریال «خاک گرم» درباره اهمیت لوکیشن‌های تاریخی سریال‌ها گفت: متاسفانه همکاران ما که به این اماکن تاریخی و ارزشمند می‌روند، اصول امنیتی و نگه‌داری از این میراث را رعایت نمی‌کنند و پل‌های پشت سر خود را خراب می‌کنند.

شنبه 27 بهمن 1397 ساعت 3:57

فریبا توکلی با بیان اینکه سریال «خاک گرم» درباره میراث فرهنگی و هویت ملی است، اظهار کرد: داستان این سریال پایه باستان‌شناسی واقعی دارد. بعد از زلزله بم، ارگ بم که تخریب می‌شود، مرمت‌کاران می‌روند که این بنا را احیا کنند و در آنجا توسط دکتر شهریار عدل متوجه بستری می‌شوند. دانیال حکیمی در این سریال نقش شهریار عدل را بازی می‌کند و برای یادبود او، اسم دانیال حکیمی را شهریار گذاشتیم.

او ادامه داد: مرمت‌کاران بعد از اینکه متوجه یک لوح در آنجا می‌شوند، با اینکه فکر می‌کنند قدمت ارگ بم دو هزار ساله است، لوح را زمان‌بندی می‌کنند و متوجه می‌شوند قدمت ارگ ۶ هزار سال است. داستان سریال «خاک گرم» بر این اساس شکل گرفته و منابع ما بر اساس تحقیقات و منابع ثبت شده است. در واقع ما با هماهنگی باستان‌شناسی پایگاه جهانی بم و سازمان میراث فرهنگی برای تصویربرداری اقدام کردیم.

این تهیه‌کننده گفت: حتی رُخ را در یکی از تصاویر سریال نشان دادیم اما اجازه ثبت مستقیم تصویر از آن را نداشتیم اما من خواهش کردم که تصویرش باشد؛ البته کسی نمی‌تواند تشخیص دهد کدام است. آقای کارگر، روابط عمومی میراث فرهنگی کل کشور با ما همکاری کردند. ابتدا برای مجوز ارگ بم مشکل داشتیم و من به دکتر کارگر توضیح دادم و اجازه تصویربرداری اماکن را به صورت کتبی دریافت کردم؛ بنابراین ما هم سعی کردیم تمام نکات حین تصویربرداری را رعایت کنیم و آسیبی نزدیم. ما افرادی که در آنجا کار می‌کردند را جزو تیم خود حساب کردیم. به نظرم مهم‌ترین بخش پیوند رسانه و میراث فرهنگی اینجا شکل گرفت و امیدوارم مردم از خروجی کار راضی باشند.

توکلی بیان کرد: ما در تیتراژ پایانی سریال شناسنامه لوکیشن را آورده‌ایم تا مردم بدانند برای مثال آن خانه‌ای که دانیال حکیمی و فرشته سرابندی حضور دارند، خانه نیست و در حال حاضر آثار ملی است و میراث فرهنگی در آن کار کرده که به خانه گفتمان کرمان تبدیل شده است. ما در این لوکیشن‌ها وسیله بردیم و دکور زدیم. همچنین خانه‌ای که در بم به ما دادند، باغ دولت آباد است. بازیگرانی که با ما به کرمان آمدند باورشان نمی‌شد که این استان تا این حد زیباست و می‌گفتند چرا تلویزیون نمایی از این استان به ما نداده است.

او بیان کرد: چیزی که اهمیت دارد این است که من به عنوان برنامه ساز توانستم در دل مردم نفوذ کنم و مهمترین فاکتوری که می‌توانیم کار کنیم برای جذب اعتماد مردم است. ما نیامدیم که کار کنیم و برویم بلکه مردم را شریک آن برنامه‌ای می‌کنیم که قرار است از رسانه ملی پخش شود تا مخاطبان احساس همدلی کنند و بدانند که ایران در تهران و شمال خلاصه نمی‌شود.

سریال «خاک گرم» به کارگردانی جواد ارشاد و به تهیه‌کنندگی فریبا توکلی از چهارشنبه (۲۴ بهمن ماه) آغاز می‌شود و در ۳۰ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای هر شب پس از بخش خبری ساعت ۲۱ روی آنتن می‌رود.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال