سوگواری کمانچه کلهر برای جانباختگان سیل

سوگواری کمانچه کلهر برای جانباختگان سیل

دنیای اقتصاد : کیهان کلهر که در سال‌های اخیر در میان موسیقی‌دوستان ایرانی محبوبیت ویژه‌ای پیدا کرده است، تازه‌ترین کنسرتش را با یاد رویداد تلخ سیلاب در کشور و تحت تاثیر جانباختگان و مصیبت‌های سیل‌زدگان در تالار وحدت روی صحنه برد. او در کنسرت اخیرش که با عنوان «شهر خاموش» برگزار می‌شود، قطعه‌ای به همین نام را به یاد جانباختگان و آسیب‌دیدگان حادثه سیل اخیر نواخت. این قطعه سال‌ها پیش درباره فاجعه بمباران شیمیایی شهر حلبچه ساخته شده است.

شنبه 24 فروردین 1398 ساعت 18:2
سوگواری کمانچه کلهر برای جانباختگان سیل

«شهر خاموش» قطعه پایانی کنسرت کیهان کلهر بود که به یاد قربانیان حمله شیمیایی صدام به مردم بی‌پناه حلبچه با بهره‌گیری از موسیقی اصیل و محلی ایران ساخته شده است. کیهان کلهر پیش از اجرای این قطعه گفت: قطعه «شهر خاموش» را سال‌ها پیش برای فاجعه‌ای که در حلبچه رخ داد نوشته‌ام. در آن زمان آنقدر تحت‌تاثیر آن اتفاق بودم که باید کاری می‌کردم و این قطعه حاصل آن است. کلهر در ادامه گفت: کم نیستند شهرهایی که در طول تاریخ بر اثر بی‌مبالاتی، ‌تنگ‌نظری و بلایایی طبیعی از میان رفته‌اند. این قطعه برای اجرای امشب مناسبت دارد؛ زیرا متاسفانه سال جدید را خوب شروع نکردیم و بلایای طبیعی هموطنان ما را در جای‌جای ایران آزار داده است. کلهر گفت از تصور ما خارج است که هموطنان ما چه سختی‌هایی را متحمل شده‌اند و قطعه امشب را برای آنها می‌نوازیم و باید به یاد آنها باشیم و در نظر بگیریم که هموطنان سیل‌زده چه روزگاری دارند. امیدوارم سال آینده را خیلی بهتر آغاز کنیم.

کلهر در ابتدای کنسرتش بر خلاف تصور حاضران در سالن که منتظر کمانچه‌نوازی بودند سه‌تار به دست گرفت. او که سه‌تار را بسیار حرفه‌ای می‌نوازد و پیش از این در اروپا و آمریکا کنسرت نیز برگزار کرده، دراین کنسرت، قطعه «طرقه» را با این ساز نواخت. «طرقه» قطعه‌ای است که کیهان کلهر سازنده آن است و برای سه‌تار و کوارتت زهی تنظیم شده است. در اجرای شب گذشته همزمان با سه‌تار نوازی کلهر، تریو سه‌تار نیز در سالن پخش می‌شد و پس از اجرای قطعه، کیهان کلهر درباره آن با حاضران گفت‌وگو کرد. او پیش‌تر نیز اعلام کرده بود که نیمی از درآمدهای این کنسرت را برای کمک به سیل‌زدگان اختصاص خواهد داد. کنسرت «شهر خاموش» که در ده شب در تهران برگزار می‌شود و از امروز هفت اجرای دیگر آن نیز روی صحنه می‌رود، قرار است در فصل تابستان در دیگر شهرهای ایران روی سن برود. در پایان کنسرت و پس از تشویق مکرر حاضران کیهان کلهر به اتفاق اعضای گروهش به روی صحنه بازگشت و قطعه «طرقه» را اجرا کرد که با استقبال بسیار حاضران مواجه شد.

ثبت نظر

ارسال