شهاب سنگ قجری را در کاخ گلستان ببینید

شهاب سنگ قجری را در کاخ گلستان ببینید

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان اعلام کرد: شهاب سنگ ورامین، بزرگ‌ترین شهاب سنگ ایران و یکی از هفت شهاب سنگ «مزوسیدریتی» در جهان که 138 سال پیش هنگام سقوط و برخورد با چشم رصد شده، یک‌شنبه هشتم اردیبهشت در کاخ گلستان به نمایش گذاشته می‌شود.

شنبه 7 اردیبهشت 1398 ساعت 15:1

، مسعود نصرتی گفت: شهاب سنگ ورامین در بزرگترین و نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ‌های ایران و بیابان لوت که با همکاری پایگاه میراث جهانی بیابان لوت و حجت کمالی - رکورد دار کشف شهاب سنگ در ایران - برگزار می‌شود و در کاخ گلستان به نمایش در می‌آید.

وی با بیان این‌که به طور کلی از کشف نخستین شهاب سنگ ایران در ۱۳۸ سال پیش که به شهاب سنگ ورامین معروف است تا اکنون آمار شهاب سنگ‌های ثبت شده در ایران به ۲۹۹ شهاب سنگ در سال ۲۰۱۹ رسیده است، افزود: شهاب سنگ ورامین، پس از سقوط به دربار ناصرالدین شاه برده شده و در آن جا نگهداری می‌شود.

او با اشاره به این‌که این شهاب سنگ نزدیک به ۵۴ کیلوگرم جرم دارد و در حال حاضر قسمت اصلی آن در کاخ گلستان، سالم باقی مانده است، اظهار کرد: سایر قطعه‌های آن در موزه‌های تاریخ طبیعی نیویورک، واشنگتن، فیلدشیکاگو، وین و بریتانیا، دانشگاه‌های هاروارد اسلو، استراسبورگ و آریزونا، واتیکان و مؤسسه ژئوفیزیک تهران و تعداد دیگری از موزه‌های علوم طبیعی و دانشگاه‌های مطرح جهان نگهداری می‌شود.

نصرتی با بیان این‌که بزرگ‌ترین شهاب سنگ ایران، یکی از ۱۴۵ شهاب سنگ مزوسیدریتی جهان است که تا جولای سال ۲۰۰۹ میلادی کشف و ثبت شده است، گفت: این شهاب سنگ‌ها نوع خاصی از شهاب سنگ‌های سنگی - آهنی هستند، همچنین آن یکی از هفت شهاب سنگ مزوسیدریتی در جهان است که در هنگام سقوط و برخورد با چشم رصد شده و به یقین شهاب سنگ است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان بیان کرد: در کنار نمایش شهاب سنگ کاخ گلستان از بزرگترین مجموعه شهاب سنگ با بیش از ۷۰۰ قطعه که با تلاش حجت کمالی در بولتن بین المللی به ثبت رسیده، رونمایی می‌شود.

وی افزود: این مجموعه‌دار با کشف بیش از یک هزار و ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ منحصر به فرد از سراسر کشور رکورد دار کشف شهاب سنگ در ایران است که در سال ۲۰۱۶ توانست با ثبت بیش از ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ در بولتن بین‌المللی شهاب سنگ، رتبه ایران را که تا پیش از این در جایگاه ۱۲۲ جهان قرار داشت به رتبه دوم جهان پس از شیلی ارتقا دهد، همچنین رتبه کلی ایران را در بین ۱۳۶ کشور جهان تا رتبه نهم ارتقا داده است.

بزرگترین و نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ‌های ایران و بیابان لوت از هشتم تا ۲۸ اردیبهشت از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۷ در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان واقع در میدان ارگ برپا است.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال