کتاب «فرمانروایان الموت» بررسی شد

کتاب «فرمانروایان الموت» بررسی شد

نشست رونمایی و نقد کتاب «فرمانروایان الموت» نوشته مراد عنادی با بررسی روایت این کتاب از تاریخ سیاسی و تحولات الموت در گذر زمان برگزار شد.

دوشنبه 13 آبان 1398 ساعت 18:47

بر اساس خبر رسیده، این نشست با حضور جمعی از اهالی فرهنگ، مدیران کل، رئیس شورای شهر، مدیران رسانه، رئیس و استادان دانشگاه فرهنگیان، استادان و دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) استان قزوین، امام جمعه، بخشدار و شهردار الموت شرقی و جمعی از فرهیختگان الموت در موزه دکتر علی‌اکبر صالحی در سرای سعدالسلطنه شهر قزوین برگزار شد.

در این نشست مراد عنادی، مولف کتاب «فرمانروایان الموت» با قدردانی از حضور اهالی قلم و اندیشه، گفت: در تالیف این کتاب سعی شده است هم نگاهی تخصصی به موضوع الموت داشته باشم تا مورد توجه نخبگان جامعه باشد و هم نگاهی عام تا برای عموم علاقه‌مندان به تاریخ جذاب باشد.

او با انتقاد از کم‌توجهی محققان داخلی به تحولات تاریخی  الموت افزود: اکثر کتاب‌های نوشته‌شده درباره الموت توسط اندیشمندان خارجی به رشته تحریر درآمده است و مورخان ایرانی کمتر عنایتی به این سرزمین داشته‌اند.

او همچنین گفت: اکثر کتاب‌های نگاشته‌شده تنها به گذشته الموت به‌ویژه دوره ١٧١ سال فرمانروایی اسماعیلیان به رهبری حسن صباح و جانشینانش توجه داشته و بر فراز و فرودهای دوره اسماعیلیان تمرکز کرده‌اند.

عنادی با بیان این‌که کتاب «فرمانروایان الموت» سعی کرده است به تحولات قبل از دوره اسماعیلیان و بعد از سقوط الموت به دست هلاکوخان مغول نیز بپردازد، اظهار کرد: اشاره به دوره فرمانروایی قهرمان میرزا (عین السلطنه) و امیر اسعد خلعتبری در اواخر دوره قاجار از بخش‌های جذاب کتاب «فرمانروایان الموت» است.

نویسنده کتاب «فرمانروایان الموت» گفت: اگر روزگاری الموت به تاریخ کهن و حسن صباح شناخته می‌شد امروزه با جاذبه‌های گردشگری همچون دریاچه اوان، صخره‌های اندج‌، سواحل شاهرود، امام‌زاده علی اصغر (ع) زرآباد و برگزاری جشن‌های گیلاس، فندق، انار و ذغال‌اخته نیز محل توجه است.

در ادامه نشست، اللهیار خلعتبری، استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی درباره «فرمانروایان الموت» گفت: اولین ثمره این کتاب این است که بسیاری از اندیشمندان و مسئولان استان قزوین را در یک مکان گرد هم آورد تا درباره موضوع مشترکی با عنوان الموت هم‌اندیشی کنند.

او افزود: کتاب‌های مختلفی درباره الموت، مردم و تاریخ الموت نوشته شده که عمدتا دارای نقایص و بلکه تحریفات تاریخی هستند اما کتاب «فرمانروایان الموت» با دقت و سلامت بیشتری نگاشته شده که این امر جای تقدیر از مولف آن را دارد و اگر ضعف‌هایی هم در آن دیده می‌شود امید است که در ویرایش‌های بعدی مرتفع شود.

خلعتبری با اشاره به وجود صدها آبادی کوچک و بزرگ در منطقه الموت قزوین گفت: ضروری است که وحدت و یکپارچگی آبادی‌های الموت حفظ شود. 

این استاد تاریخ بیان کرد: شخصیت‌های بزرگی همچون خواجه نصیرالدین طوسی و بسیاری دیگر  از اندیشمندان در سرزمین الموت زندگی کرده و صاحب آثار بسیاری هستند که می‌بایستی مطالعه دقیق‌تر و عمیق‌تری درباره این شخصیت‌ها انجام شود.

خلعتبری سپس حسن صباح را فردی اندیشمند و زیرک توصیف و اظهار کرد: حسن صباح پس از بازگشت از کشور مصر به مدت ۱۰ سال تمام ایران را گشت و پس از مطالعه بسیار، منطقه الموت را برای پایتختی حکومت خویش انتخاب کرد تا از دسترس بیگانگان در امان باشد.

او سپس با اشاره به علل سقوط اسماعیلیان در دوره فرمانروایی رکن‌الدین خورشاه از سرنوشت نزاریان الموت که امروزه آقاخان‌ها شاخه اصلی آن‌ها به شمار می‌روند گفت.

استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به این که پرداختن به مقولات تاریخی زمانی که رشته نویسنده تاریخ نباشد، مستلزم جسارت است، از این که مولف کتاب «فرمانروایان الموت» دارای دکترای علوم سیاسی است گفت و به بررسی تحولات الموت پرداخت و آن را ناشی از علاقه‌مندی و تسلط مولف دانست و بیان کرد: هر چند این کتاب اشتباهات تاریخی اندکی دارد اما در عین حال بعضا استفاده مولف از ادبیات سیاسی در روایت  برخی رخدادهای الموت می‌تواند قابل نقد باشد.

حاکم قاسمی، رئیس پژوهشگاه آینده‌پژوهی دانشگاه امام خمینی (ره) کتاب «فرمانروایان الموت» را یکی از  کتاب‌های شاخص نوشته‌شده با موضوع الموت معرفی کرد و گفت: کار مولف این کتاب در پرداختن علمی به تاریخ سرزمین الموت بسیار ستودنی است، به خصوص در وانفسای تالیف و تولید کتاب که امروزه به چالشی برای بخش علم و فرهنگ تبدیل شده و انگیزه برای کتاب‌نویسی را در نزد اهالی اندیشه سست کرده است.

قاسمی افزود: این کتاب چندین شاخصه مثبت دارد؛ اول این‌که تاریخ الموت را از گذشته تا به امروز در مقابل چشمان جویندگان علم و دانش قرار می‌دهد. دوم این‌که نویسنده کتاب بر امور تاریخی، اجتماعی، سیاسی و مردم‌شناسی منطقه الموت شناخت و مطالعه کافی دارد چرا که ایشان از اهالی این سرزمین هستند. سوم پرداختن به نقش وجودی الموت در 40 سال انقلاب اسلامی است. چهارم واکاوی چالش‌ها و چشم‌انداز الموت از جمله مهاجرت معکوس به منطقه  و پرداختن به ظرفیت‌هایی همچون گردشگری و اشتغالزایی است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود اظهار کرد: وجود روح آینده‌پژوهی در این کتاب از دیگر امتیازات آن است که نگاهی نیز به فردای الموت دارد که امیدوارم این بخش در شمارگان بعدی تقویت و بیشتر به آن پرداخته شود.

همچنین در ادامه جلسه، لطف‌الله سیاهکلی، استاد دانشگاه و مدیرعامل شرکت سروش با اشاره به استقبال شخصیت‌های علمی و مسئولان بخش‌های خصوصی و دولتی قزوین از مراسم رونمایی کتاب «فرمانروایان الموت» گفت: این کتاب به‌واسطه پرداختن به امور ملی، اسلامی، تاریخی و مردم شناسی بسیار قابل تقدیر است.

او افزود: مردم الموت به صلح‌طلبی، دینداری و اخلاق‌مداری مشهور هستند. مردم الموت در طول تاریخ ظلم‌ستیز و عدالت‌طلب بودند و در دوران انقلاب اسلامی نیز همیشه پشتوانه انقلاب و ولایت‌مدار بوده و هستند. الموت شخصیت‌های بزرگی را به انقلاب اسلامی معرفی کرده که برای هر کدام از ایشان می‌توان کتاب‌ها نوشت.

سیاهکلی در پایان پیشنهاد داد که مراسم تکریم و تجلیل از بزرگان و اندیشمندان استان قزوین مورد توجه قرار گیرد و به یک آیین مستمر و مداوم تبدیل شود.

در معرفی کتاب «فرمانروایان الموت» آمده است که این کتاب در ٢٨٠ صفحه و در شش فصل در قطع رقعی به قیمت ۵۰هزار تومان توسط انتشارات پردازش منتشر شده است. علاقه‌مندان‌ می‌توانند این کتاب را با مراجعه یا سفارش اینترنتی، از فروشگاه نشر پردازش در تهران و کتاب‌سرای علامه در قزوین خریداری کنند. 

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال