۴ رمان برگزیده‌ گنکور در نمایشگاه کتاب

۴ رمان برگزیده‌ گنکور در نمایشگاه کتاب

ترجمه رمان‌های «نبرد» نوشته پاتریک رامبو، «سه زن توانمند» از ماری آندیای، «ردپای خدا» نوشته مکسانس ون‌درمرش و «شکارچی صفر» از پاسکال رز که برگزیده‌ جایزه «گنکور» شده‌اند، در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود.

سه شنبه 27 فروردین 1398 ساعت 14:13

به‌ گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، رمان‌ «نبرد» نوشته‌ پاتریک رامبو با ترجمه‌ قاسم صنعوی با شمارگان ۸۰۰ نسخه و قیمت ۴۹هزار تومان در نشر نیماژ منتشر شده است. این رمان در سال ۱۹۹۷ برگزیده جایزه «گنکور» شده است.

در معرفی  ناشر از این رمان عنوان شده است: پاتریک رامبو نویسنده‌ فرانسوی متولد نویی سور سن، در دانشگاه نانت، ادبیات مدرن خواند و قبل از نوشتن رمان‌هایش، سال‌ها به روزنامه‌نگاری پرداخته است. او در چهار کتاب با عنوان‌های «نبرد»، «برف می‌بارید»، «غایب» و «گربه‌ چکمه‌پوش»، رویدادهای تاریخی مربوط به دوران ناپلئون را به‌نحوی رمان‌گونه نقل می‌کند، و در هر یک از آن‌ها شخصیتی ثانوی می‌آفریند تا بتواند ناپلئون و نزدیکانش را نشان دهد. سال ۱۹۹۷، رمانِ «نبرد» علاوه بر جایزه‌ گنکور، برنده‌ جایزه‌ بزرگ رمان آکادمی فرانسه هم شد. «نبرد» به‌نوعی مهم‌ترین اثر پاتریک رامبو به شمار می‌رود. شاید سطر نخست رمان تاحدی نشان دهد با چه اثر تاثیرگذاری روبه‌رو هستیم: «ناپلئون بی‌رنگ بود، پوست تقریباً شفاف، چهره‌ صاف و عاری از احساسِ مجسمه‌ای ناتمام را داشت.»

 همچنین رمان «سه زن توانمند» نوشته‌ ماری آندیای با ترجمه‌ مرضیه کردبچه با شمارگان ۸۰۰ نسخه و قیمت ۳۹ هزار تومان در نشر یادشده  منتشر شده است. این رمان برگزیده «گنکور» ۲۰۰۹ است.

معرفی کتاب: رمان «سه‌ زن توانمند»، شامل روایت مستقل سه زن است: نورا، فانتا، کادی، کـه هریـک بـه شـیوه‌ خود، سرنوشتش را میان فرانسه و داکار پی می‌گیرد و با وجود همه‌ ترس‌هـا و تردیـدها و نگرانی‌ها، در برابر آن‌چه شرایط تحقیرآمیز زندگی بر او تحمیل می‌کند، برای حفـظ شرافتش می‌جنگد.

دیگر رمان منتشرشده در نشر نیماژ «ردپای خدا» نوشته مکسانس ون‌درمرش با ترجمه‌ نرگس کریمی است که با شمارگان ۸۰۰ نسخه و قیمت ۳۸ هزار تومان راهی بازار شده است. این کتاب در سال ۱۹۳۶ برگزیده جایزه «گنکور» شده است.

 در معرفی این رمان می‌خوانیم: رمان «ردپای خدا»، داستان زندگی کارلینا، دختری روستایی را روایت می‌کند که در یک روستا در بلژیک حوالی رودخانه لیس زندگی می‌کند. کارلینا به ناچار با مردی خشن ازدواج می‌کند که پس از مدتی به علت قاچاق به زندان می‌افتد. پس از این اتفاق کارلینا نزد شوهرخاله‌اش وان‌برگن دومیسین می‌رود که نویسنده‌ معروفی است و در شهر آنت‌ورپ زندگی می‌کند. با این‌که کارلینا در منزل جدید با استقبال گرمی روبه‌رو شده اما ناچار می‌شود نزد شوهرش برگردد و پس از آن داستان‌ها و اتفاقات زیادی در انتظارش است.

 «شکارچی صفر» نوشته‌ پاسکال رُز  با ترجمه‌ راحله فاضلی نیز در ۸۰۰ نسخه با قیمت ۱۵ هزار تومان در نشر یادشده عرضه شده است. این رمان در سال ۱۹۹۶ جایزه «گنکور» را از آن خود کرده است. 

در معرفی این رمان عنوان شده است: «شکارچی صفر»، داستان زندگی لورا کارلسون را روایت می‌کند که پدرش در جنگ جهانی کشته شده است اما مرگ پدر تازه آغاز ورود شکارچی صفر به زندگی لورا بوده است. شکارچی صفر نام یک هواپیمای شکاری است که خلبانش عمداً خود را به ناو حامل پدر لورا و سایر هم‌رزمان آمریکایی‌اش کوبیده. این خلبان‌های ژاپنی که کامیکازه نام داشتند می‌دانستند که سرنوشتی جز مرگ در انتظارشان نیست اما در مورد لورا همه چیز فرق می‌کند و قصه‌ کامیکازه جور دیگری رقم می‌خورد. شکارچی صفر به ظاهر سقوط کرده اما هر روز صبح بر فراز آسمان محل زندگی لورا به پرواز درمی‌آید و خلبانش وارد زندگی لورا می‌شود و به‌واسطه او جان می‌یابد. لورا و محبوبش برونو به سختی تلاش می‌کنند از پس این جدال ذهنی برآیند و همین جدال است که رمان را جذاب و خواندنی می‌کند.

 همه کتاب‌های یادشده در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه خواهند شد. سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت در مصلای تهران برگزار می‌شود.

 انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال