‌گزارشی از برگزاری جشنواره ملی چاپ در چند استان

‌گزارشی از برگزاری جشنواره ملی چاپ در چند استان

نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران بر اساس اعلام دبیرخانه این جشنواره در استان‌های کشور برگزار می‌شود.

جمعه 8 شهریور 1398 ساعت 23:44

به گزارش  ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم اختتامیه نوزدهمین جشنواره ملی چاپ روز دوشنبه(4 شهریورماه) در تالار وحدت برگزار شد و از پیشکسوتان و برگزیدگان این رویداد فرهنگی تقدیر شد.  اما جشنواره چاپ ایران در  چند استان‌  کشور از جمله آذربایجان غربی، خراسان جنوبی، لرستان،کرمانشاه و ایلام  نیز در حال برگزاری است.

 صنعت چاپ می‌تواند در رونق تولید نقش محوری ایفا کند

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر خدایاری - مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان غربی -  در هفتمین جشنواره چاپ، تبلیغات و هنر گرافیک آذربایجان‌غربی گفت: چاپ نقش موثری در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصاد دارد و وقتی از چاپ صحبت می‌کنیم در حقیقت از رسانه، اقتصاد و اشتغال حرف می‌زنیم.

 او  تاکید کرد: چاپ باید بروز شود و تحولات حوزه چاپ دنیا مورد توجه فعالان حوزه چاپ استان قرار گیرد. همچنین لازم است این رشته در مراکز علمی از جمله دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها جای بگیرد.

 تقدیر از فعالان چاپ در خراسان جنوبی

ناصر نبی‌زاده  - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی - در چهارمین جشنواره استانی صنعت چاپ و تجلیل از فعالان عرصه چاپ خراسان جنوبی بیان کرد: امکانات چاپخانه‌های خراسان جنوبی مطلوب و همطراز بسیاری از استان‌های دیگر کشور است. همچنین صنعت چاپ در خراسان جنوبی پراکندگی خوبی دارد و در همه شهرهای استان یک چاپخانه داریم که فعال هستند.

نبی زاده در ادامه بیان کرد: هشت هزار و ۵۰۰ واحد چاپخانه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای مجوز و در کشور فعال هستند که ۶۰ باب در خراسان جنوبی است و ۵۵ باب در حوزه چاپ  و پنج مورد لیتوگرافی است. سابقه نخستین چاپخانه در خراسان جنوبی هم به سال ۱۳۳۷ برمی‌گردد.

در این مراسم از ١٧٢ فعال صنعت چاپ بیرجند شامل یک پیشکسوت و ١٧٠ فعال این حوزه و همچنین «عصمت جهانی کیا» کارشناس صنعت چاپ این اداره کل تقدیر شد.

برگزاری  دهمین جشنواره صنعت چاپ در استان لرستان

 دهمین جشنواره صنعت چاپ با حضور  دست اندرکاران چاپ استان، چاپخانه‌داران و پیشکسوتان این صنعت با هدف تقدیر از بازنشستگان، کارگران فنی و ... در خرم آباد برگزار شد.

در این مراسم ناصر دولتشاه - معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان-  با تقدیر از تلاشگران عرصه صنعت چاپ در ادوار مختلف تاریخی گفت: اگر تلاش خادمین چاپ و نشر در این عرصه نبود جامعه روشنفکری هرگز نمی توانست بر شرایط اجتماعی امروز تاثیر گذار باشند و همین امر باعث شد تا حوزه چاپ به عنوان یکی از ارکان مهم دموکراسی به حساب آید.

دولتشاه در ادامه گفت: در شرایط امروز کسانی در این عرصه موفق هستند که با شرایط روز خود را وفق داده و از علم روز بهره مند گردند و همین امر در بازار یابی نیز بیتاثیر نیست.

 ضرورت استفاده از فن‌آوری‌های نو در صنعت چاپ کرمانشاه

فاضلی - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه -  نیز در مراسم روز چاپ استان، صنعت مکتوب را اساسی‌ترین تحول در تاریخ دانست و افزود: تحول در زندگی بشر زمانی رخ داد که توانست بنویسد و زندگی را مکتوب کند.

او در ادامه از راه‌اندازی کمیته‌ای برای کاهش مالیات حوزه چاپ استان خبر داد و گفت: درآمد و رونق چاپ در کرمانشاه پایین است ولی برای گرفتن مالیات اولین استان است و تلاش می‌کنیم این موضوع را اصلاح کنیم.

فاضلی در ادامه با اشاره به فعالان عرصه چاپ استان بیان کرد: برای رونق تولید و کسب و کار چاپ ابتدا باید خودمان تکانی بخوریم و فن‌آوری نو، هنر نو و ایده تازه داشته باشیم بعد اگر مشکلی بود برای حل آنها از مسئولان انتظار حمایت داشته باشیم.

تجلیل از  ۲۵ فعال چاپ ایلام

عمران خودآموز -  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام - در مراسم جشنواره ملی چاپ در این استان اظهار کرد: هدف این نشست بررسی مسائل و مشکلات این حوزه با حضور دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه است و پیش از برگزاری این جشنواره یک نشست تخصصی با حضور رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان برگزارشده است.

او  یادآوری شد: حوزه چاپ و دست‌اندرکاران آن در استان با مشکلاتی مواجه هستند و این جشنواره فرصت و بهانه‌ای برای بیان مشکلات و موانع این صنعت از زبان چاپخانه‌داران است.

 خودآموز با اشاره به لزوم برگزاری نشست‌های تخصصی در خصوص مشکلات و مسائل حوزه چاپ استان ایلام با حضور سایر مسئولان اجرایی استان، اظهار کرد: بعد از بررسی مشکلات این حوزه، به‌طور قطع این موارد در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان برای رفع موانع و مشکلات این حوزه مطرح می‌شود.

همچنین حمیدرضا عبدی، نماینده چاپخانه‌داران ایلام نیز در این مراسم، گفت: یک ساعت کار در چاپخانه با چند ساعت کار در حوزه‌های دیگر برابری می‌کند. بسیاری از کارفرمایان و کارگران حوزه چاپ مشمول قانون تأمین اجتماعی نمی‌شوند و بیمه آزاد پرداخت می‌کنند و باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که از مواهب تأمین اجتماعی بهره‌مند شوند.

او  یادآور شد: تسهیلات ارزان‌قیمت یکی از نیازهای فعالان حوزه چاپ در استان است که با توجه به مشکلات باید زمینه استفاده کارفرمایان از تسهیلات ارزان‌قیمت فراهم شود، با توجه به گرانی کاغذ در کشور، کاغذ ارزان یکی دیگر از نیازهای واحدهای چاپخانه در استان ایلام است.

عبدی همچنین اظهار کرد: امور مالیاتی همانند یک بنگاه کارآفرین با صاحبان چاپخانه‌های استان رفتار کند و لازم است که چاپخانه‌ها از بخشودگی‌های مالیاتی بهره‌مند باشند چراکه نقش مهمی در ایجاد اشتغال دارند و با توجه به مشکلاتی که شرایط کنونی کشور برای فعالان این حوزه ایجاد کرده لازم است حمایت‌های لازم مالیاتی از این حوزه انجام شود

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال