پیمان خازنی با محوریت «صدا و شهر» پرفورمنس اجرا می کند

پیمان خازنی با محوریت «صدا و شهر» پرفورمنس اجرا می کند

پیمان خازنی آهنگساز و نوازنده تار از اجرای پرفورمنسی با محوریت «شهر و موسیقی» بر اساس طرحی از آستیاژ ضیایی خبر داد.

دوشنبه 13 آبان 1398 ساعت 15:20

‌به گزارش خبرگزاری مهر، پیمان خازنی آهنگساز و نوازنده تار که طی ماه های اخیر پروژه های متفاوتی را در عرصه موسیقی انجام داده، از اجرای پرفورمنسی با محوریت «شهر و موسیقی» بر اساس طرحی از آستیاژ ضیایی خبر داد.

‌این آهنگساز درباره‌ بسترها و چرایی حرکت به سمت چنین اجرایی گفت: تلفیق بین رشته های مختلف راه حلی خلاقانه برای گسترش مرزهای هنر و به خصوص توسعه‌ زبان موسیقی است. من همیشه از تجربیات جدید استقبال کرده ام، با شنیدن ایده ساز شهری «سروستان» به طراحی آستیاژ ضیائی، احساس کردم به شکلی متفاوت می‌توانم به صدادهی جدیدی برسم. البته  از آنجایی که ساز شهری یک سازه‌ «اینتراکتیو» بوده و برای استفاده عموم طراحی شده است، بنابراین تامین بخشی از هزینه‌ها به روش تامین مالی جمعی نیز قابل قبول است. خصوصا اینکه این روش از طریق  یک مجموعه حقوقی پشتیبانی می‌شود و هفته آینده نیز آغاز پویش (کمپین) ساز شهری درپلتفرم «راتا» خواهد بود.

در توضیحات تکمیلی پروژه جدید پیمان خازنی و آستیاژ ضیایی آمده است:

«آستیاژ ضیائی طراح ساز شهری «سروستان» و دانش آموخته رشته برنامه ریزی شهری و آشنا با حوزه موسیقی است. در اجرای پرفورمنسِ پیش‌رو با پیمان خازنی همکاری می کند. ‌در به اجرا در آوردن ایده مجموعه سروستان و برای تامین بخشی از هزینه‌ها، این گروه این بار روش «تامین مالی جمعی یا crowd funding » را انتخاب کرده است. در این روش که در کشورهای پیشرفته بسیار متداول است از مخاطبان علاقه‌مند به موضوع، درخواست می‌شود که به هر میزان که می‌خواهند در پیشبرد پروژه سهیم باشند.

‌این گروه در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ نیز پرفورمنسی محیطی با محوریت سازی با نام زیگورات را در فرهنگسرای نیاوران اجرا کرده است. ‌هدف اصلی از اجرای سازهای شهری در فضاهای عمومی در ایران نیز  آشنا کردن شهروندان با صداها و الگوهای ریتمیک و سازهای مختلفی است که شاید کمتر در زندگی روزمره شهروندان ایرانی نقش برجسته‌ای داشته باشند. ‌در این پرفورمنس پیمان خازنی طرح موسیقی و نوازندگی تار را بر عهده دارد که با همکاری گروهی از هنرمندان و نوازندگان به اجرایی متفاوت با این ساز شهری دست خواهند زد که زمان و مکان آن به زودی اعلام خواهد شد.»

کد خبر 4763325
علیرضا سعیدی

ثبت نظر

ارسال