بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراک

بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراک

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از بخش‌های مختلف بازار تاریخی اراک بازدید کرد.

پنجشنبه 31 مرداد 1398 ساعت 17:17

، علی اصغر مونسان در ادامه سفر یکروزه به استان مرکزی با حضور در شهرستان اراک از از سراهای نوذری و کاشانی راسته بازار تاریخی این شهر دیدن کرد.

بازار تاریخی اراک با عمری ۲۰۰ ساله از ابتدای امر براساس اصول مهندسی و معماری روز در قالب یک مجموعه فاخر اقتصادی و اجتماعی ساخته شد.

این بازار که ۱۰ آبان ۱۳۵۵ به ثبت ملی رسید و برای ثبت جهانی آن باید روند احیا و مرمت آن انجام گیرد ۲۰ کاروانسرا دارد که تماما دارای ورودی و خروجی هستند تا در مواقع خطر امکان ورود و خروج وجود داشته باشد و در واقع از همان ابتدا نگاه توأم با ایمنی در معماری این بنا لحاظ شده است.

این بازار همچنین دارای یک راسته است که برای عبور و مرور مردم و اجناس مورد استفاده قرار می‌گیرد و این مهم یک امتیاز و مؤلفه بزرگ برای بازار محسوب می‌شود.

سال گذشته نزدیک به ۲۰ طاق راسته بازار توسط میراث فرهنگی ترمیم و نوسازی شد و امسال نیز بخشی از مقاوم‌سازی انجام می‌شود.

در حال حاضر کارگروه مرمت و احیای بازار تاریخی اراک تشکیل و مشاوری جهت بررسی و تهیه طرح جامع بازار بکار گرفته شده است تا کار مرمت بازار تاریخی اراک به صورت اصولی و براساس معماری اولیه انجام شود.

همچنین مجتمع گردشگری بام لند سی گل با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی در روستای نظم آباد اراک به بهره برداری رسید.

، مجتمع گردشگری بام لند سی گل با حجم سرمایه گذاری ۷ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان با ۱۵۰۰ متر زیر بنا توسط مونسان به بهره برداری رسید.

این پروژه ۱۵ فرصت شغلی ایجاد کرده است و در فاز اول دارای کافی شاپ و رستوران سنتی است و برای فاز دوم دارای هتل و مراکز اقامتی خواهد شد که عملیات اجرایی فاز دوم آن تا پایان سال آعاز می شود.


انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال