چرا مسجد تاریخی سامع‌الدین زواره در برنامه بازدید گردشگران نیست؟

چرا مسجد تاریخی سامع‌الدین زواره در برنامه بازدید گردشگران نیست؟

یک پژوهشگر میراث فرهنگی گفت: مسجد سامع الدین سومین مسجد تاریخی شهر زواره است که قدمت آن به اوایل قاجار می‌رسد. این مسجد در محله‌ای بنام سام میدان قرار دارد که بعضی عقیده دارند که در این محل میدانی به این نام بوده است. نام مسجد نیز به سام میدان معروف است و امروز هم کلمه سام میدان سر زبان‌ها است.

دوشنبه 26 فروردین 1398 ساعت 13:45

محسن هادی طحان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به تاریخچه مسجد تاریخی سامع‌الدین زواره اصفهان گفت: عده‌ای بر این باورند که بانی مسجد سامع الدین، میر سامع الدین طباطبایی بوده است. با توجه به احداث خیابان به طرف بازار و تخریب بناهای قدیمی در گذشته، اما این مکان مقدس سالم مانده است.

وی افزود: به نقل از شاهدان در زمان احداث خیابان اطراف این مسجد، راننده بولدوزر در حال تخریب بود که خیابان و میدان امام احداث شود. به مسجد که رسید از کنار آن شروع به تخریب کرد، از او خواسته شد که یک قسمت کوچکی از مسجد را تخریب کند که عرض خیابان و پیاده رو با بقیه مساوی شود، اما راننده بولدوزر که ارمنی نیز بود، حاضر به تخریب مسجد نشد و امروزه همه قسمت‌های تاریخی مسجد صحیح و سالم‌مانده است.

این پژوهشگر ادامه داد: مسجدسامع الدین مانند مسجد جامع هزار ساله زواره دارای شبستانی زیبای آجری است که زمستان از آن استفاده می‌شده است.


وی با اظهار تأسف از این که این مکان زیبا در برنامه بازدید گردشگران نبوده و نیست، گفت: این شبستان آجری دارای ۱۲ دهنه و ستون و محراب است. از ویژگی‌های خاص این بنا این است که سقف دهه‌ها و مقرنس‌های آن از نظر آجرچینی و سقف زنی همه با هم متفاوت است و شکل و سبک چهار دهنه از سقف این شبستان در نوع خود در منطقه بی نظیراست، بطوری که برای استحکام بیشتر و هم‌چنین زیبایی، این سقف‌ها به شیوه‌های ترکیبی مقرنس‌ها زده شده است.

به گفته هادی طحان، در دهه‌های اخیر سالنی بر روی آن ساخته شد و کم کم شبستان بصورت متروکه درآمده بود، اما با همت و تلاش قابل تحسین هیأت امنا، مردم و میراث فرهنگی در سال‌های اخیر این شبستان زیبا و قدیمی مرمت شده است و از طرف کوچه پشت عایق بندی شده و داخل آن چاهی حفر گردیده که نم بنا کشیده شود. هم‌چنین کف این شبستان آجر فرش جدید شده است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با هماهنگی میراث فرهنگی و هیأت امنا این مسجد، بازدید از این مسجد و مخصوصاً شبستان زیبای آن در برنامه گردشگران قرار گیرد و با چاپ بروشور و راهنما، این مکان تاریخی را بیشتر شناخته شود.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال