زخم‌های یک خبرنگار از آوارگی و جنگ

زخم‌های یک خبرنگار از آوارگی و جنگ

یوسف نائمه یکی از خبرنگاران شبکه الکوثر است. نائمه اهل سوریه است و ۳۲ سال سن دارد. فارغ‌التحصیل رشته علوم سیاسی از دانشگاه دمشق است و به زبان‌های عربی و انگلیسی تسلط دارد.

شنبه 13 مهر 1398 ساعت 23:4

، یوسف پیش از این با شبکه‌های مختلفی همچون «لولو» بحرین، «التجاء» عراق و سایت اینترنتی سوریه ـ لبنان همکاری داشته است. او همکاری با شبکه الکوثر را از سال ۲۰۱۶ آغاز کرد که تاکنون ادامه دارد. در واقع او در اوج بحران سوریه به الکوثر پیوسته و رخدادهای این کشور را از سوریه گزارش می‌کند.

نائمه ویژگی‌های یک خبرنگار را راستگویی و دقت در کار می‌داند و مقابله با جنگ نرم دشمنان علیه جبهه مقاومت و ایران را از رسالت‌های الکوثر برمی‌شمرد.

وی معتقد است همان‌طور که در جنگ نظامی باید بسیار قوی و مجهز بود، در جنگ نرم نیز که ابعاد بسیار گسترده‌تری دارد، باید با اقتدار حضور داشت و وظیفه خبرنگار برای انعکاس واقعیت‌های هر رویداد پررنگ‌تر است.

خبرنگار شبکه الکوثر در ادامه صحبت‌های خود تشریح می‌کند: از زمانی که جنگ با گروه‌های تروریستی در سوریه آغاز شد و شاهد اشغال سرزمینم توسط گروه‌های تکفیری بودم، برایم بسیار تلخ و دردناک بود. آوارگی و اسارت هموطنان مهم ترین دلیل و انگیزه برای ادامه کارم بود که بتوانم با حضور در میدان جنگ و مخابره اخبار و رویدادهای واقعی سوریه، دین خود را به کشورم ادا کنم.

یوسف نائمه یکی از مهم‌ترین خاطرات خود را این گونه بازمی‌گوید: برای ضبط گزارش در زمان حضور گروه‌های تروریستی به غوطه شرقی دمشق رفته بودیم. پس از مدتی این شهر تحت محاصره گروه‌های تروریستی درآمد. حتی حضور تک تیراندازها را نزدیک خود احساس می‌کردیم تا با رسیدن ارتش سوریه، توانستیم نجات پیدا کنیم.

او ادامه می‌دهد: با همه سختی‌هایی که حرفه خبرنگاری به ویژه در مناطق جنگی دارد، اما خاطرات دلنشین و زیبایی هم به همراه دارد. یکی از خاطرات خوبم دریافت جایزه خبرنگار برگزیده از طرف معاونت برون‌مرزی بود که برایم بسیار ارزشمند است. از اینکه توانسته بودم با تهیه گزارش‌هایم برای شبکه‌ای که با عشق و علاقه با آن کار می‌کنم، مفید واقع شوم احساس افتخار می‌کنم.

، مراسم «تجلیل از مجاهدت‌های رسانه‌ای خانواده معاونت برون‌مرزی صداوسیما در خط مقدم مقابله با جنگ نرم» روز یکشنبه، ۱۴ مهر ماه برگزار می‌شود.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال